Lokalita Třemešských Rybníků je mezi Šumperáky (případně Novomalíňáky, Dolnostudeňáky, či Králčany) poměrně oblíbeným výletním místem. Nedaleko města se nachází zajímavý přírodní kout a díky celkem…
Krásný a mohutný dub zdobí náves v Újezdě, takto části města Mohelnice. Jeho výjimečná velikost zavdávala spekulacím o značném stáří stromu (i 500–1000 let). Jeho velikost je ale dána spíše dobrými…
Křelovský Fort XX je nejen pozoruhodnou historickou fortifikační památkou, ale může být také zařazen do kategorie barů a hospůdek. Jedná se o jeden ze zachovaných článků fortového systému,…
Moravičany jsou jednou z nejdéle osídlených lokalit šumperského okresu i celé severozápadní Moravy, ale první písemná zmínka o obci pochází až z roku 1249. Možná však již z roku 1200, kdy se můžeme…
Městečko Loštice na Šumpersku se může – celkem nezvykle a mimo jiné - pyšnit dvojicí soch našeho oblíbeného světce Jana Nepomuckého. Po soše v centru městečka se zde „objevila“ ještě další socha.…
Syn Marie Terezie a Františka Lotrinského, císař Josef II. Patřil po své smrti (1790) k nejoblíbenějším panovníkům, kteří trůnili nad středoevropským prostorem. Reformy, které prosadil nejdříve jako…
Mitrovice jsou malou vesničkou na samém okraji šumperského okresu, která je součástí obce Moravičany a ve které žije jen několik desítek duší. Poprvé jsou Mitrovice písemně zmiňovány až v roce 1786,…
Ozdobou horské obce Loučná nad Desnou na jižním úpatí Hrubého Jeseníku je bezesporu původně renesanční zámek z r. 1608 (založen Žerotíny) a okolní zámecký park. Zatímco užití zámku jako pobytového…
S mariánskými sloupy se na našem – ale například také polském – území setkáváme poměrně často. Na střední Moravě a Hané však nebývá žádnou zvláštností výskyt hned dvojice takových sloupů. A „stává“…
Přesto, že je krajská metropole Olomouc všeobecně známa především jako perla sakrálního baroka, vězte, že ani příznivec architektonických stylů podstatně starších zde rozhodně nepřijde zkrátka.…