Psát o nějakém skiareálu na konci března, tedy v době, kdy už většina výletníků plánuje zamířit za jinými radovánkami, než na lyžích je asi už přeci jen pozdě. Na omluvu musím dodat, že sice jsem se…
V odborné databázi památných stromů se najde stručný, ale pádný popis: „Esteticky působivý strom impozantního vzrůstu a významného stáří v zenitu vývoje.“ Vlastně by to mohlo stačit. Jedná se o lípu…
Ačkoliv jsem u vrcholu Bradlece (s lokalitou slovanských mohyl) párkrát byl, studánku, pojmenovanou názvem „Pod příslušným kopcem“, jsem vlastně objevil studiem mapy. Ačkoliv je tedy upravený…
Návštěva některých zajímavých – i docela malých – prodejních galerií může být zejména pro milovníka výtvarného umění nebo uměleckého řemesla stejně intenzivním zážitkem jako vstup do mnohých…
Pomník obětem válečných událostí z let 1914–18, ale i dvě oběti z 2. světové války nechybí i v poměrně malé Komňátce, která je dnes součástí obce Bohdíkov. Pomník najdeme v centru vsi, která je…
Hanácká metropole je sice všeobecně považována za město barokní, ale zdejší nabídka architektonických slohů je podstatně širší. Platí to i pro mnohé domy v historickém jádru Olomouce, včetně řadového…
Hřbitovy bývají často nejčitelnější vizitkou našich měst a obcí, mnohdy jsou také jejich výkladní skříní. Také severomoravský Šumperk se na svém městském hřbitově pyšní několika pozoruhodnými…
V různých publikacích a na mapách.cz je sice uvedeno, že jde o pomník Petra Bezruče. Pokud si ale přečteme nápis na čelní straně podstavce, zjistíme, že pomník je věnován nějakému „Pěvci Slezských…
Drobná neorománská stavba v ohradní zdi se nachází na rozhraní olomouckého Václavského náměstí a Dómské ulice. Kaple pochází z roku 1860, autorem její podoby je architekt Franz Kottas a můžeme ji…
Pomník s všeříkajícím nápisem „NA PAMĚŤ HRDINŮ“ s azbukovým ekvivalentem „НA ПAМЯТЬ ГЕРОЯМ“ s letopočtem 1960 najdeme nestylově tedy ne ne náměstí Osvobození, ale 8. května. Přitom náměstí Osvobození…