První zmínky o Šilperku, tedy dnešních Štítech pochází z doby konce vlády Přemysla Otakara II., r. 1278. Jednalo se o osadu umístěnou pod hradem nebo tvrzí, která patřila Protivenu ze Zábřeha a…
Empírový náhrobek rodiny Wachlerových z druhého desetiletí 19. století může někomu připomenout slavné egyptské obelisky. Jedná se o krásnou - a v tomto regionu zcela ojedinělou - funerální památku i…
Lípa u areálu kostela Máří Magdaleny v Podlesí není jediným vzrostlým stromem kolem ohradní zdi. Nicméně jediná na levé straně u vstupu je označená tabulkou chráněného stromu. To neznamená, že…
Je nepřehlédnutelnou dominantou náměstí Přemysla Otakara, především její 65 m vysoká hranolová věž s vyhlídkovým ochozem přístupným veřejnosti. Předchůdcem dnešního honosného objektu bylo stavení…
Tuto „památku" bychom asi opravdu měli raději označovat jako památník nebo pomník, protože o kapli v pravém slova smyslu se již určitě nejedná a slovo ruina nebo zřícenina lze v tomto případě…
Vikýřovické sousoší Kalvárie je považováno za velmi kvalitní klasicistní sochařskou práci s prvky lidového umění. Bylo vytvořeno z maletínského pískovce v roce 1813 nebo 1815 a je vysoké přibližně 4…
Jak už jsme si pomalu zvykli, období zhruba od konce desátého měsíce v roce do třetího měsíce v následujícím roce stále více připomíná prodloužený listopad, než období, kterému se dříve říkalo zima.…
Za okrajem Šumperka při stávajícím vedení souběhu dvou prvotřídek 11+44 na úpatí kopce, kterému se obecně říká Bluďák, v podstatě jinak žádné zvlášť oficiální název, protože to ani pořádný kopec není…
Je až s podivem, jak občas dokáže být člověk slepý, zapomnětlivý a nespravedlivý. Platí to i o zvláštním pohledu na některé části města, jeho ulice a domy. Například severomoravské okresní město…
Plán na založení gymnázia v Litovli vznikl před více jak 120 lety. Dle návrhu architekta Josefa Bertla pak na břehu Uničovského rybníka vyrostla honosná novorenesanční školní budova. Nejprve…