Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Aktuality > Poplatek za odvoz odpadu je v letošním roce stejný jako loni a činí 500,- Kč

Poplatek za odvoz odpadu je v letošním roce stejný jako loni a činí 500,- KčZastupitelstvo obce se rozhodlo, že nepůjdeme cestou okolních obcí, které vesměs zvyšují poplatky na 600 - 900 Kč, ale zkusíme na vás zapůsobit ať více třídíte odpady a do popelnic dáváte pouze komunální odpad a tím podstatně snížíme množství odpadů.        

           Poplatek za odpady tedy zůstává příští rok opět 500,- Kč.

Třídění odpadů:

Sklo – bílé, zelené kontejnery – veškeré lahve, zavařovací sklenice a ostatní sklo

Papír – modré kontejnery - časopisy, noviny, letáky, kartony

Plast – žluté kontejnery – veškeré plasty – plastové lahve, polystyren, nápojové kartony od mléka a džusů, plastové hračky, obaly od jogurtů, smetan, salátů, čistících a dezinfekčních prostředků, igelitové sáčky, plastové kbelíky, plechovky od nápojů, konzervy od zavařenin, hotových jídel, sardinek apod.

Elektrospotřebiče – krytý kontejner je naproti škole ve Hvozdě- volně přístupný

Baterie – na chodbě OÚ, když půjdete na poštu, vezměte s sebou.

Bioodpad:      – domácí kompostéry - prozatím má 70 domů, další budou nakoupeny

  • kontejnery zvlášť na tzv. měkký bioodpad, který dáváte do kompostérů
  • kontejnery na větve a dřevní odpad

Kovový odpad – sběr provádějí ve Hvozdě hasiči, na jaře zajistíme kontejner do Hvozdu ( plechovky dávejte do plastů)

Ve stávajících popelnicích tak zůstane pouze popel z uhlí ( popel ze dřeva je hnojivo do zahrádky), dětské pleny, hygienické potřeby, nepotřebná obuv, textil, který nelze dát do kontejnerů na oděvy a podobně.

Zásadně do popelnic nedávejte stavební odpad – (dlaždice, cihly) , bioodpad, piliny, dřevní odpad, hlínu z květináčů, veškeré plasty, konzervy, sklo a papír.

V případě, že máte nějaký elektrospotřebič a nemůžete jej odvézt, zavolejte na OÚ, případně Poštu Partner a odvoz zajistíme. V budoucnu též plánujeme pomoci se stavební sutí, což by se týkalo v malém rozsahu např. dlaždic a obkladů z koupelen. Tyto služby by byly pravděpodobně za mírný poplatek.

Na OÚ si můžete do každé rodiny vyzvednout 3 ks tašek na tříděný odpad, do kterých si doma můžete třídit a poté v nich odpad nosit do kontejnerů.

Snižme množství komunálního odpadu na minimum, což má v budoucnu činit 120 kg na občana za rok. Nad tuto hranici budou poplatky za uložení na skládku velmi vysoké a budou i další sankce.

Nyní máme produkci komunálního odpadu na občana v průměru 205 kg na rok, což činí při průměrné hmotnosti popelnice 17 kg – 12 popelnic 120l na občana za rok, tedy 1 popelnice měsíčně na jednoho občana. Podle legislativy bychom se měli během 3 roků dostat na 120 kg na občana za rok, což činí 7 popelnic za rok. V loňském roce jsme nechali očipovat popelnice, takže je nyní přehled kolik odpadů asi vyprodukují jednotlivé domy. Tyto údaje jsou interní, nebudeme je v žádném případě zveřejňovat, ale dávají nám jistý přehled o produkci odpadů v jednotlivých rodinách. Někteří občané již dnes mají produkci odpadů na 120 kg za rok, tak proč bychom jim měli zvyšovat poplatky, ale jsou i tací, kde jsou hlášeni 4 občané, ale každých 14 dnů vyvážejí 3 a někde dokonce v přepočtu 4 popelnice. ( velká popelnice se počítá za dvě malé, její objem je 240 l) na tyto by potom ostatní dopláceli.

Navíc na vás ještě apelujeme – vyvážejte popelnice pouze plné, pokud je tam třeba půlka, případně i méně, počítá se jako plná a tím se přepočítává objem na kilogramy, neboť svoz odpadů je i s dalšími dvěma obcemi a celková hmotnost se dělí podle počtu vyvezených popelnic. V měsíci listopadu jsme provedli kontrolní vážení a hmotnost přepočtená odpovídala skutečně navážené hodnotě. 

Zkuste tedy všichni letos více třídit a především do popelnic nedávat, co tam nepatří, vyvážet pouze plné popelnice a po roce uvidíme, jak to dopadlo. Hlavním ukazatelem bude množství odpadu v popelnicích na občana. Pokud se množství odpadu nesníží, tak jsou dvě možnosti. Plošně zvednout poplatek na občana a druhá možnost, že poplatníkem bude domácnost a k nějakému paušálu se připočte množství vyvezených popelnic za domácnost. Druhá možnost je sice spravedlivá, vede však k záměrnému fixlování s popelnicemi a tvorbě černých skládek. Některé obce, jež poplatek zavedly, od něj již upouštějí.


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů