Krásný a mohutný dub zdobí náves v Újezdě, takto části města Mohelnice. Jeho výjimečná velikost zavdávala spekulacím o značném stáří stromu (i 500–1000 let). Jeho velikost je ale dána spíše dobrými…
Křelovský Fort XX je nejen pozoruhodnou historickou fortifikační památkou, ale může být také zařazen do kategorie barů a hospůdek. Jedná se o jeden ze zachovaných článků fortového systému,…
Moravičany jsou jednou z nejdéle osídlených lokalit šumperského okresu i celé severozápadní Moravy, ale první písemná zmínka o obci pochází až z roku 1249. Možná však již z roku 1200, kdy se můžeme…
Městečko Loštice na Šumpersku se může – celkem nezvykle a mimo jiné - pyšnit dvojicí soch našeho oblíbeného světce Jana Nepomuckého. Po soše v centru městečka se zde „objevila“ ještě další socha.…
Syn Marie Terezie a Františka Lotrinského, císař Josef II. Patřil po své smrti (1790) k nejoblíbenějším panovníkům, kteří trůnili nad středoevropským prostorem. Reformy, které prosadil nejdříve jako…
Mitrovice jsou malou vesničkou na samém okraji šumperského okresu, která je součástí obce Moravičany a ve které žije jen několik desítek duší. Poprvé jsou Mitrovice písemně zmiňovány až v roce 1786,…
Ozdobou horské obce Loučná nad Desnou na jižním úpatí Hrubého Jeseníku je bezesporu původně renesanční zámek z r. 1608 (založen Žerotíny) a okolní zámecký park. Zatímco užití zámku jako pobytového…
S mariánskými sloupy se na našem – ale například také polském – území setkáváme poměrně často. Na střední Moravě a Hané však nebývá žádnou zvláštností výskyt hned dvojice takových sloupů. A „stává“…
Přesto, že je krajská metropole Olomouc všeobecně známa především jako perla sakrálního baroka, vězte, že ani příznivec architektonických stylů podstatně starších zde rozhodně nepřijde zkrátka.…
Ve dnech 23. dubna až 4. října 2015 se návštěvníkům olomouckého Arcidiecézního muzea nabízí mimořádná příležitost „si sáhnout“ na unikátní gotickou sochu, patřící k tzv. krásnému slohu. V kapli sv.…