Lom se nachází u pěší, modře značené, turistické trase z Úsova do Moravičan v CHKO Litovelské Pomoraví. Z této turistické cesty vybočuje lesní cesta, která je i jasně vyditelná. K lomu nevedou…
Jubilejní kameny knížete Johanna II. z Lichtenštejnu (nebo chcete-li z Liechtensteinu) se na našem území objevily na konci 19. století, přesněji v roce 1898. Tehdy totiž pan kníže vládl na svých…
Rozcestník Prameny se nachází v nadmořské výšce 700 metrů na jednom z vrcholků Hanušovické hornatiny, „tyčících se“ mezi Šumperkem, Velkými Losinami a Hanušovicemi (nebo chcete-li Horním Bohdíkovem,…
Většinu objevů člověk vytvoří ve volném terénu, občas se ale stane, že k objevu dojde jaksi neplánovaně a to přímo v pohodlí domácího křesla. (lépe řečeno židle). Ostatně již Jules Verne kdysi…
Jedna z mnoha zajímavých památek šumperského okresu se může pochlubit jistou raritou. Jedná se totiž o lesní poutní kostel, který by normálně patřil obci Hrabenov. To by ho ovšem předkové této obce u…
Pokud jedu kolem, neopomenu se zastavit, už jen kvůli známému poznatku, že když vynecháme otevřenou hospodu, všechny ostatní pak už budou zavřené. Naštěstí hospoda U Přejezdu je poslední dobou…
Obec Štolnava byla založena jako hornická osada někdy okolo roku 1570. Přesto, že dnes byste ji již na mapách hledali marně, žily zde ještě na počátku minulého století téměř dvě stovky obyvatel a…
Když jsem posledně vylezl Na Dlouhé Stráně potupně za pomocí lanovky, povinnost nutila tento prohřešek částečně nahradit. Ovšem díky tomu jsem zpovzdálí zahlédl nové objekty na Medvědí hoře.…
Web sboru: http://zabreh.evangnet.cz/ Historie evangelické církve na Zábřežsku (převzato z webu sboru): O rozmachu husitství nemáme žádné zprávy, v 16. století však město Zábřeh bylo převážně…
Milník - tedy předchůdce dnešního silničního značení s udáním kilometrové vzdálenosti příslušného cíle – bývá většinou patník nebo sloup, stojící například u silnice (může to ovšem být i jiný typ…