Pro letošní rok se musí návštěvníci Šumperka i místní obyvatelé, kteří chtějí vyrazit za vánočním punčem, svařákem, zabíjačkovými a jinými laskominami vydat k radnici na náměstí Míru. (tedy platí to…
V druhé polovině 19. století začaly poměrně houfně vznikat nové, dá se říci průmyslové pivovary. Důvod byl prostý, zvyšoval se počet obyvatel, tím i počet zákazníků a dřívější takřka manufakturní…
Desetitisícové hanácké město Litovel je svým „zasvěcením“ v podstatě rozděleno mezi dva muže, pyšnící se „titulem“ svatý. Jedná se o sv. Marka a sv. Jana Nepomuckého … a v obou těchto případech je…
Obec Příkazy, kterou najdeme severozápadně od Olomouce je všeobecně známá Hanáckým skanzenem, tedy souborem lidových staveb z oblasti Hané. Mimo vlastního areálu muzea jsou pod ochranou skanzenu i…
Křížů, křížků, božích muk, kapliček a jiných podobných staveb (stavbiček), uměleckých děl je u nás po krajině i v obcích rozeseto určitě na tisíce (možná desetitisíce). Odhalit, co se za kterým…
Od října letošního roku má severomoravské město Šumperk další atrakci, kterou se přirovnává k našim největším a nejznámějším městům. Po Praze, Brně, Olomouci a Mariánských lázních se totiž i zde…
Vlastně mimoděk v posledních letech koncem října nějak pravidelně jezdím s kolem na Rabštejn. Důvodů je několik, pokud vyjde volno na státní svátek, je hned jeden důvod na místě, pokud se k tomu…
Velkolepá světle šedohnědá nebo okrová stěna velkolomu Vitošov je výraznou dominantou údolí Mohelnické brázdy která upoutá oko každého, kdo se nějakým způsobem pohybuje v okolí Zábřeha, Mohelnice a…
Poněkud prazvláštně dlouhá lavička, raději lavice s kratším stolem vyrostla u autobusovém zastávky v parku Adolfa Kašpara, té které se říká Bludov – U Zámku (na druhé straně křižovatky silnic č. 11 a…
Zeměpisci a geomorfologové nám civilům a laikům připravili pár zapeklitých oříšků a když se k tomu přidají i značkaři, už je v tom pěkný zmatek. Různá pohoří se totiž nečlení jen tak do celků, ale…